Előzmények - Az első felvételek - A folytatás - A legfrissebb képek
Előzmények
Az 1980-as évek közepétől ismert a hiúz előfordulása az Északi-Középhegységben A börzsönyi megjelenés hitelesítésének dátuma 1987 január. Ezután szinte minden jó havas télen előkerültek faj nyomai a hegységből. Az utolsó megbízható nyomészlelés 1995. január 17-én volt.
Ezt követően újabb hosszú időszak telt el bizonyított hiúz életjel nélkül, annak ellenére, hogy 2001-től LIFE kutatási program is működött a Börzsönyben 8-12 ember bevonásával.
Aztán megtörtént a csoda: 2005. november 29-én ismét megjelent egy hiúz! A hóban látható nyomokat több szakember "hitelesítette". Azóta számos adatot gyűjtöttek a témával foglalkozó hivatásos és önkéntes szakemberek. Bár a hiúz újbóli megjelenésével kapcsolatban megoszlanak a vélemények - egyesek fogságból kiszabadultnak vagy titokban betelepítettnek is tartják - sokkal valószínűbb a természetes úton történő visszatelepülés. Az emberre teljesen veszélytelen, és nagyon tetszetős küllemű nagyragadozó féltett kincsünk. Jelenleg célszerű technikai eszközök, és felkért hivatásos, valamint önkéntes szakemberek bevonásával történik a nagyragadozó, illetve hiúz kutatás a Börzsönyben, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság hathatós támogatásával.Az alábbi képeket és videókat Darányi László a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őrkerület-vezetője és a programban részt vevő önkéntesek: ifj. Darányi László és Bedő Péter készítetté Cuddeback illetve Reconix típusú kameracsapdákkal a Börzsöny területén.
A felvételek szezői joggal védettek, felhasználásuk csak külön engedély mellett lehetséges! További információk: daranyi.laszlo -at- dinpig -dot- hu
Az első felvételek2007. november
A Börzsöny területén először 2007. novemberében sikerül a kameracsapdának megörökíteni a hiúzt. A két értékelhető fotó mellett videó is készült az állatról: amely megtekinthető/letölthető IDE kattintva (a felvétel 30 sec / 1,4 Mb).
2008. november
Bár a télen számos nyomot/csapát sikerült azonosítani, egy évnek kellett eltelnie, míg az óvatos állatról újra sikerült képeket rögzíteni. Ezeken is jól meghatározható a faj, bár az ekkor készült videó jobban megmutatja a jellegzetességeket. A rövidfilm megtekinthető/letölthető IDE kattintva (a felvétel 30 sec / 1,9 Mb).
2008. decemberAz aktív keresésnek/nyomkövetésnek köszönhetően ekkor egy elejtett zsákmány mellé került ki a kameracsapda, amely a később visszatérő ragadozót lefotózta ill. ekkor is készült film. A hiúzt ugyanakkor vélhetően megzavarta a kamera működése, mert a zsákmányt egyszerűen nyugalmasabb helyre vitte.
A rövidfilm megtekinthető/letölthető IDE kattintva (a felvétel 30 sec / 1,0 Mb).
A legfrissebb képek
2016. májusVégre sikerült nappali felvételeket is készíteni, amely révén lehetővé válik az egyed szintű azonosítás.
2015. decemberA legújabb felvételek az év utolsó napján készültek...
2009. augusztusElső ízben ekkor készültek a fajról a Börzsönyben a nyári félévben képek, ezzel bizonyítva a tartós (éven át való) jelenlétet, azaz nemcsak az esetleges téli váltóvadkénti előfordulást.
Folyt. köv.